Overige omstandigheden
Elswout
Porseleinzwammetjes.
Een kunstwerkje van de natuur om tegen te komen. Met een hoog statief, zo het al tussen allerlei takken op te stellen was geweest, was beter dan dit uit den hand. Dan had het hout rechts ook scherp kunnen worden en de ISO lager. Stacks doe ik niet. Nu F11 1/125sec ISO3200 Exp-1. Soms probeer ik wel met lagere snelheid, maar mis ik heel vaak.
- Photo taken: 09 October, 2025 12:15:57
Reacties
Hester, het is heerlijk om je laatste foto’s van paddestoelen en herfstkleuren eens langs te lopen. Ik krijg meteen weer zin om binnenkort ook weer op mijn knieën door de bossen te gaan. Voor deze foto geef je zelf al een beetje aan waar de moeilijkheden liggen, maar er is nog meer te leren uit een dergelijke foto. Ten eerste worden porseleinzwammen gekenmerkt door de slijmlaag op de hoed. Fotografisch maakt ze dat erg lastig. Als je bij deze foto inzoomt, kan je bijvoorbeeld in de onderste paddestoelen zelfs de omgeving gereflecteerd zien (en met een beetje fantasie ook de fotograaf ;-). Bij de bovenste leidt de reflectie van de lucht tot stukjes overbelichting. Niet dat dit echt storend is, maar vaak zal een paraplu dit soort reflecties van de omgeving goed kunnen wegnemen. Ten tweede zijn de afmetingen dusdanig dat je dichtbij moet komen en het scherpstelpunt dan van belang wordt. De glibberige laag maakt automatisch scherpstellen vrijwel onmogelijk. In dit geval is weliswaar onduidelijk waar het scherpstelpunt precies ligt, maar duidelijk is wel dat de scherpte - en daardoor de aandacht van een kijker - al snel naar het stuk hout aan de linkerkant gaat. Een vierkante uitsnede zou dit enigszins kunnen tegengaan. Ten derde is de scherptediepte zoals je zelf al schrijft een lastig onderdeel van zo’n macro. De fotograaf bepaalt dat, net als het scherpstelpunt, uiteraard helemaal zelf. Maar foto’s van paddestoelen worden over het algemeen beter beoordeeld als van de voorrand, tot in ieder geval het midden (de steel) scherp is. In dit groepje is het bijvoorbeeld zonde dat de steeltjes van de onderste 5 paddestoelen uit een zelfde positie ontstaan en daarmee een inleidende lijn verzorgen, maar dan is het juist hier onscherp.
Je geeft al aan dat vanuit een statief fotograferen je voorkeur zou hebben. Je hebt dan ook zeker meer tijd om over de compositie en met name het scherpstelpunt na te denken. Ik geef je ter overweging om je toch eens te verdiepen in focus-stacking. Het lijkt veel werk, maar bij stillevens krijg je zoveel meer opties om de aandacht in je foto’s door scherpte op de plekken te leggen, waar jij de aandacht zou willen hebben.
Het is af en toe een tantaluskwelling om iets zo moois voor je camera te hebben, maar je niet alleswat je wilt eruit kunt halen. Maar ik denk dat een statief daar ook al niet kon staan. Ik zelf al nauwelijks. Ook heb ik geen goede bewerkingsmaterialen. En stacks zal ik wel nooit aan toe komen. Ook vindt ik zelfs het klapschermpje wat te klein en bij manueel scherpstellen lastig dat je niet alle nodige scherp te stellen punten snel kunt vergelijken zelfs bij een ministatief opname. Leuk dat je zegt dat je zin krijgt in herfst foto's met paddenstoelen. Het is echt wat je aantreft op een bepaald moment waar je bij kunt langs het pad.